TEMAK’tan verimli ve hızlı üretim için kaplamalı kılavuz çözümleri

Kılavuz ile diş açma işleminde talaş kaldırma operasyonu, diğer kesici takımlarla yapılan operasyonlara göre daha basit gözüküyor. Ancak kılavuzla diş açılmasında talaşın dışarı atılması, kesici kenarların yağlanması, devir ve ilerleme arasındaki ilişkinin kılavuz adımına göre tespiti vb. gibi sorunlar, kılavuz çekmeyi zor işlemlerden biri haline getirmektedir. 

Buna rağmen talaşlı imalat sanayisinde, kılavuz seçimine ve kesme parametrelerinin belirlenmesine yönelik yapılan ve önemsenmeyen noktalar bulunmaktadır. Bu nedenlerle, kılavuzun uygun bir şekilde kullanılabilmesi için ön şartların (kılavuz seçimi, kesme şartları, vb.) en iyi şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Kılavuz seçiminde birçok parametre vardır. Kesici takım imalatçıları, ürettikleri kılavuzların özelliklerini tablolar halinde kullanıcıya sunmaktadır. Çekya Menşeili NAREX Kılavuz kataloğu, optimum kesme parametreleri ile en uygun kılavuzun nasıl seçileceğini tablolar halinde kolay ve açık olarak sunar. Tüm bu seçimlerden sonraki en önemli konu kılavuzun kaplamasıdır.

Aşağıda sıralanan bariz avantajlarına rağmen, Türk sanayisindeki kılavuz tüketiminin oldukça düşük bir kısmı kaplamalıdır. Takım ömrünü birkaç kata kadar artıran, kılavuz fiyatına göre sadece yüzde 20 kadar ekstra ödemeyle temin edilen çok hesaplı bir teknolojinin kullanım oranının artması, sanayide ciddi bir maliyet düşüşü sağlayacak ve zaman kazandıracaktır. Ürünlerimizi kullananlara satış yapmanın ötesinde, operasyonlarına en uygun ürünü seçmelerine ve bu ürünü en verimli şekilde kullanmalarına destek oluyoruz. Bu sebeple, NAREX’te kaplamalı kılavuz tüketimini teşvik etmek amacıyla, kaplamalı kılavuz fiyatlarını kaplamasızlara çok yaklaştırdık.

Kılavuzları TiN, TiALN, TiCN kaplamalı kullanmanın avantajları:

– Daha fazla yüzey sertliği

– Daha az sürtünme katsayısı

– Kuru kesimlerde dahi rahat kesme

– Daha az kesme sıvısı tüketimi

– Yüksek hızlarda daha kolay diş açma

– Daha yüksek aşınma direnci

– Birkaç kata kadar daha uzun takım ömrü

– Takım kırılması veya aşınmasından kaynaklanan üretimdeki duraksamaların minimize edilmesi

– Düşük birim maliyet…

Özetle, kılavuzların TiN veya TiALN kaplama yöntemi ile kaplanarak, doğru kesme parametreleri seçilerek kullanılması, hem takım ömrünü uzatmakta, hem de takım performansındaki artış ile işleme hızını artırarak çift yönlü ekonomi sağlamaktadır.  TiN veya TiALN kaplamalı NAREX kılavuzların fiyatları arasında fazla bir fark bulunmaması da, endüstride NAREX kaplamalı kılavuz kullanımının doğru bir seçim olacağını kanıtlamaktadır.

Şimdi paylaşın!